• Festival

Den 15-17 november går den tredje upplagan av Göteborg Rockfest av stapeln.
Platsen för festivalen är Parken vid Avenyn, där den även huserat övriga gånger.
Tack vare ett starkt stöd ifrån den lokala scenen så har festivalen, som grundades på grund av missnöje över hur Göteborgsscenen såg ut, lyckats stärka sitt namn och bjuder återigen på 25 band från hela landet.

”Målsättningen är att främja rockklimatet i Göteborg, scen efter scen har försvunnit och detta är början på en revolution. Vi vill upplysa människor om att det måste till en förändring, vi vill visa att det är först när man ställer sig upp och slår näven i bordet som man kan göra skillnad.
Sveriges näst största stad måste kunna erbjuda mer än tre-fyra riktiga klubbscener för rockband. Vi är här för att få folk att vakna!
Vi är här för att visa arrangörer, stadens uteställen och dagens skygglappsförsedda media att Göteborg är en stad som brinner för ren Rock N Roll minst lika mycket som indiepop och dödsmetall!” säger Göteborg Rockfests grundare Martin Englund.

Biljettinfo:
1-dagsbiljett torsdag 15 november: 80:- + serviceavgift
1-dagsbiljett fredag 16 november: 120:- + serviceavgift
1-dagsbiljett lördag 17 november: 120:- + serviceavgift
3-dagarsbiljett torsdag – lördag. 15, 16, 17 november: 250:- + serviceavgift
(serviceavgift på 8:- tillkommer för varje biljett)
Biljetter